Szukasz pomocy psychologicznej? Sprawdzone badania i porady w naszym gabinecie!

Metoda badania reakcji wydzielniczych gruczołów ślinowych

Metoda badania reakcji wydzielniczych gruczołów ślinowych, znana pod nazwą metody ślinowej. Podstawowa jej wersja, klasyczna metoda Pawłowa, opracowana została do badania psów. Przed przystąpieniem do badań poddaje się zwierzę zabiegowi wytworzenia stałej przetoki gruczołów ślinowych (Podkopajew, 1954). Zabieg ten polega na wyprowadzeniu na zewnątrz przewodu ślinowego. W kilka czy kilkanaście dni po zabiegu można przystąpić do badań, które z reguły odbywają się w specjalnych kamerach zapewniających pożądaną izolację zwierzęcia (chodzi tu między innymi o izolację dźwiękową). W kamerze pies przebywa w specjalnym stojaku, a odpowiednie przyrządy rejestrują i umożliwiają eksperymentatorowi znajdującemu się z zewnątrz działanie bodźcami.

Jako bodziec bezwarunkowy stosowany jest zazwyczaj proszek sucha- rowo-mięsny lub kwas. Działanie tymi bodźcami poprzedzane jest działaniem czynnikami dla reakcji wydzielania śliny obojętnymi (na przykład światłami lub dźwiękami). Czynniki te nabierają z czasem znaczenia sygnalizacyjnego i stają się bodźcami warunkowymi.

Metoda badania reakcji wydzielniczych gruczołów ślinowych stosowana jest od dawna również w badaniach człowieka. Przystosował ją do badania dzieci Krasnogorski w 1907 r., może ona jednak być z powodzeniem użyta także w badaniach osób dorosłych. Do błony śluzowej jamy ustnej w miejscu ujścia ślinianki przyusznej przymocowuje się przez wytworzenie próżni specjalnie skonstruowaną przyssawkę połączoną z aparaturą. Jeden przewód odprowadza z przyssawki na zewnątrz wydzielającą się ślinę, której ilość jest przedmiotem szczegółowego pomiaru: za pomocą drugiego doprowadza się do jamy ustnej roztwór kwasu lub cukru. Roztwory te są stosowane jako bodźce bezwarunkowe. Często używany jest 1-procentowy roztwór kwasu cytrynowego. Jako bodźce warunkowe stosuje się zwykle światła i dźwięki.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.