Szukasz pomocy psychologicznej? Sprawdzone badania i porady w naszym gabinecie!

Natura twojego charakteru

Bardzo często ludzie mają lęk wypisany na twarzy w ten sposób, że ich oczy robią wrażenie bardzo małych. Wydaje się, że to konstrukcja powiek, zostają tylko wąskie szparki. Ale – widziałam to wielokrotnie i uwielbiam ten widok – w życzliwym otoczeniu, wśród dobrych uczuć, w atmosferze bezpieczeństwa, kiedy można być sobą bez obawy, że ktoś skrytykuje, ukarze, wykpi, nagle okazuje się, że ten sam człowiek ma duże, błyszczące oczy. Zamiast dawnej brzydoty wszyscy dookoła zaczynają dostrzegać, jaki jest piękny.

Bo piękno to nic innego jak harmonia wewnętrzna i żywy, nieskrępowany przepływ uczuć. Przyjrzyj się dzieciom: są takie różne i wszystkie takie ładne, kiedy całą gamę różnorodnych przeżyć widać na ich twarzach i jasne jest, że to co wewnątrz i co na zewnątrz pozostaje ze sobą w zgodzie. Kiedy się odzyskuje ten dziecięcy, bezpośredni sposób przeżywania – wszyscy stają się piękni. Brzydkich po prostu nie ma

Albo inna cecha, o której myślisz, że nie da się jej zmienić: głos. Tyle razy słyszałam, jak pod wpływem wewnętrznych zmian – większej pewności i wiary w siebie, wzrostu poczucia, że mogę kochać i być kochany – wysokie, piskliwe głosy zmieniały się w głębokie, dźwięczne, niskie, pełne wyrazu. I nikt mnie nie przekona o tym, że to należy do wrodzonego wyposażenia człowieka.

Podobnie jest z wieloma cechami, o których myślisz, że to Twoja natura czy charakter. Ja w ogóle uważam, że charakteru nie ma, ponieważ wiele razy w życiu widziałam, jak w wyniku psychoterapii albo korzystnych zmian sytuacji życiowej zające zamieniają się w lwy, a z jeżozwierzy robią się gołąbki.

Z natury jesteś skryty? Już taki masz charakter, że wolisz nie ryzykować? Skłonność do podporządkowania się i bierność to cechy Twojej osobowości? Z doświadczenia wiem, że charakter, osobowość, natura człowieka nie są mu dane raz na zawsze i traktowanie różnych swoich cech w ten sposób, opisywanie ich za pomocą takich pojęć stanowi tylko wyraz naszej niemożności uwieizenia, jak bardzo możemy się zmienić.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.