Szukasz pomocy psychologicznej? Sprawdzone badania i porady w naszym gabinecie!

Pojęcia logiczne

Pojęcia logiczne stanowiące następny rodzaj przedstawień pojęciowych powstąją w ten sposób, iż ze wszystkich sądów, które przedstawiamy sobie o przedmiocie wyobrażenia podkładowego, wybieramy niektóre i dodajemy sąd, iż one właśnie stanowią treść pojęcia oznaczonego pewną nazwą. Ów sąd dodatkowy orzeka, iż na treść pojęcia składa się ściśle określona ilość sądów, gwarantując w ten sposób niezmienność treści pojęć. Rola pojęć logicznych w nauce jest zasadnicza: uzyskanie jasnych i wyraźnych idei stanowi jej cel, realizowany na drodze tworzenia pojęć o ustalonym zakresie.

Podczas gdy w wypadku pojęć logicznych dodatkowy sąd wyobrażony stwierdza, iż reszta sądów przedstawionych stanowi dokładnie treść pojęcia, tak w wypadku pojęć ogólnych sąd dodatkowy orzeka, iż cechy zawarte w orzecznikach pozostałych sądów wyobrażonych są cechami wspólnymi przedmiotów. Analogicznie w wypadku pojęć jednostkowych: występuje tam dodatkowe przedstawienie sądu orzekającego, iż cechy przedstawione w pozostałych sądach stanowią wyłącznie cechy jednego przedmiotu.

Pokazaliśmy w ten sposób, że Twardowskiego koncepcja pojęć, upatrująca w nich kompleks złożony z przedstawienia podkładowego i sądu przedstawionego, «sprawdza się w stosunku do wszystkich znanych rodzajów pojęć i że różnią się one między sobą właśnie rodzajem swego sądu przedstawionego. Przedstawiona wyżej teoria pojęć ma charakter psychologiczny, bowiem pojęcia ujmuje się w niej jako zjawiska psychiczne. Teoria Twardowskiego sprawdza się jednak także na gruncie logicznym.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.