Szukasz pomocy psychologicznej? Sprawdzone badania i porady w naszym gabinecie!

REWOLUCJA ISLAMSKA: POTWIERDZANIE TRADYCJI

W czasie ostatnich dziesięciu czy dwudziestu lat znacznie nasilił się fundamentalizm wśród muzułmanów (wyznawców islamu). Terminem tym określa się ścisłe przestrzeganie zasad związanych z tradycyjną wiarą i zwyczajami. Fundamentaliści przyczynili się do zamachu na prezydenta Egiptu, Anwara Sadata, i do obalenia rządów szacha Iranu, który próbował szerzyć kulturę Zachodu w swoim kraju.

W wielu islamskich krajach Środkowego Wschodu fundamentalizm wymaga od kobiet uległości. W Iranie kobiety muszą zasłaniać włosy i twarz kwefami. W Arabii Saudyjskiej samym kobietom nie wolno prowadzić samochodu. Fundamentalizm islamski jest szczególnie widoczny w Iranie, gdzie stanowi sposób życia wielu ludzi. Przenika on niemal wszystkie dziedziny życia społecznego i osobistego. Coraz liczniejsze grupy nacisku dążą do uznania prawa islamu za prawo kraju i postulują, by duchowni mogli je interpretować i zgodnie z nim wymierzać sprawiedliwość.

Fundamentalizm zdaje się pojawiać w czasach zmian społecznych, kiedy ogólny chaos i wstrząsające wydarzenia podważają uznane wartości i normy. Powrót do tradycyjnych poglądów zapewnia stabilność i spokój, jest sposobem na przetrwanie zamętu i odwrócenie efektów zmian. Tradycyjne przekonania i praktyki są zrozumiałe i działają uspokajająco. Ożywiając dawne obrzędy i obyczaje, religia może kierować zmianami społecznymi, wykorzystując wzory przeszłości. Mimo że skoncentrowaliśmy się na fundamentalizmie islamskim, konkluzje można zastosować również do fundamentalizmu chrześcijańskiego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.