Szukasz pomocy psychologicznej? Sprawdzone badania i porady w naszym gabinecie!

ROZWÓJ RUCHOWY NIEMOWLĘCIA CZ. II

Zmiany w sposobie trzymania głowy przez dziecko w pierwszych miesiącach życia zaobserwujemy łatwo, doprowadzając jego tułów z pozycji leżącej do pionowej: u noworodka i niemowlęcia w pierwszych dwóch miesiącach życia główka zwisa wtedy do tyłu: począwszy od trzech miesięcy główka „podąża” za tułowiem dzięki zwiększonemu (w porównaniu z poprzednim okresem) napięciu mięśniowemu.

Dopiero w wieku 5 mieś. dziecko zdolne jest do brania czynnego udziału w unoszeniu swego tułowia do pozycji siedzącej za pomocą ruchów mięśni szyi i karku, a częściowo grzbietu. Różnice napięcia mięśniowego wyrażają się m.in. w zmianach linii pleców i szyi U niemowlęcia przyciąganego za rączki ku pozycji siedzącej. Niemowlę w wieku 6 mieś. dla utrzymania równowagi w pozycji siedzącej podpiera się rękami wysuniętymi do przodu, wyprostowując przy tym tułów. Dziecko 8-miesięczne siedzi już całkiem pewnie i zachowuje równowagę w pozycji siedzącej: może np. nachylić się ku przodowi, sięgnąć po przedmiot i manipulować nim, zachowując stale pozycję siedzącą.

Doprowadzone, do pozycji stojącej, dziecko w pierwszych miesiącach życia nie potrafi zupełnie utrzymać ciężaru swojego ciała, mimo że stopy jego dotykają podstawy. Począwszy od 6 miesiąca niemowlę zaczyna podpierać się nóżkami: są one.jednak nieco przygięte. Około 8-9 mies.ż. podtrzymywane za rączki staje na nóżkach: nie potrafi jednak przy tym wyprostować tułowia i przechyla się ku przodowi. Natomiast 10-miesięcz- ne niemowlę stoi już samodzielnie.

Rozwój umiejętności przenoszenia ciała w przestrzeni, czyli rozwój lokomocji, jest bardzo ściśle związany z omówionymi poprzednio zmianami postawy ciała niemowlęcia. W okresie, kiedy dla dziecka jedyną pozycją jest pozycja leżąca – przesunięcie się w przestrzeni polega na obracaniu się z boku na.bok. Stopniowo dziecko zaczyna odrywać swoje ciało od podstawy, na której leży. Pierwszym wysiłkiem zmierzającym w tym kierunku jest samodzielne unoszenie głowy. W dalszych etapach rozwoju ruchowego za głową zaczyna podążać tułów, wznosząc się od linii poziomej ku pionowej. Dziecko uczy się siadać samodzielnie: ten ważny postęp w rozwoju ruchowym dokonuje się w ciągu kilku miesięcy, a jego ostateczny rezultat – samodzielne siadanie, pojawia się ok. 8 miesiąca życia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.