Szukasz pomocy psychologicznej? Sprawdzone badania i porady w naszym gabinecie!

TESTY STOSOWANE W PSYCHOLOGII DZIECKA CZ. II

W okresie wojennym weszła w użycie amerykańska skala inteligencji Wechsler-Bellevue wersja 159, która również została poddana przeróbkom. Składa się ona z dwóch części: wykonaniowej i słownej. W swej oryginalnej postaci nie jest już używana. Zamiast niej stosuje się tzw. skalę Wechsler-Bellevue wersję II60: skala ta używana jest równolegle z tzw. skalą Wechslera dla dorosłych (WAIS–Wechsler Adult Intelligence Scale), stosowaną dla młodzieży i ludzi dorosłych od lat 16 wzwyż. Oprócz tego istnieje skala Wechslera dla dzieci61 (WISC – Wechsler Intelligence Scale -for Children), przeznaczona do badania dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

Jako uzupełnienie dla dzieci młodszych skali Terman-Merrill uważana jest amerykańska skala inteligencji dla małych dzieci (od 0 do 2:6) P. Cattell62. Posiada ona wiele prób takich, jak wcześniej skonstruowana skala A. Gesell a6, przeznaczona dla dzieci od 0 do 5 latM. We Francji stosowana jest dla małych dzieci skala Brunet-Lézi- n e 5, w Wielkiej Brytanii skala Griffiths60.

Do najdawniejszych skal inteligencji dla małych dzieci (rzadko jednak obecnie stosowanych) należą tzw. testy dla niemowląt Ch. Buhler61. Testy te były przeznaczone pierwotnie dla pierwszego roku życia. Następnie uległy przeróbce i rozszerzeniu do 5 lat w postaci tzw. Skali Wiedeńskiej68. Dalsza kontynuacja tej skali, przygotowana przez L. Danzin- g e r, jest skalą przeznaczoną dla wieku 5-11 lat69.

Specjalny charakter mają skale inteligencji nie używające słów, a zawierające tylko zadania o charakterze wykonaniowym: przeznaczone są bądź do badania dzieci różnych narodowości, władających różnymi językami (np. Międzynarodowa Skala Inteligencji Leitera – Letter International Performance Scale), bądź też dla dzieci, które nie opanowały jeszcze języka (np. Skala Merrill-Palmer, Skala Artur-Point). Przykładem zadań testowych występujących w tych skalach może być: składanie przedmiotów z części, dobieranie identycznych przedmiotów lub kształtów itp.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.