Beton i jego rodzaje – ABC budowy

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest nierzadko używany podczas tworzenia fundamentów, stropów lub schodów. Ale dzięki przekształceniom postaci miksów betonowych możliwe jest również otrzymanie produktów o szczególnym charakterze. Za sprawą takiego betonu możliwe jest wytworzenie elementów, które będą pełnić rolę przykładowo dekoracji.

Beton zwykły

Beton zwykły jest dość często wykorzystywany przy tworzeniu elementów konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe lub pustaki, w deskowaniach a także w formie wylewek. Mimo tego, że ten rodzaj betonu jest solidny to może pękać i rozwarstwiać się. Wylewki betonu zwykłego nie należy wykonywać zimą.

Aby wyprodukować ten typ betonu, stosuje się kruszywo naturalne jak na przykład żwir lub kruszywo łamane jak przykładowo granit.

Mając na uwadze normy europejskie, które mówią, że beton zwykły to tworzywo o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to terminologią tą są objęte również betony o indywidualnych właściwościach – jak przykładowo betony mrozoodporne, betony mostowe czy betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Każdy rodzaj betonu ma określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W takiej klasyfikacji działają z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są oznaczane przez literę i tak betony ciężkie posiadają literę „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter są też liczby i oznaczają one przywoływaną wcześniej wytrzymałość. W przypadku betonów ciężkich oraz zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast mają zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

I tym sposobem jeżeli chcemy postawić domek jednorodzinny to najczęściej będziemy musieli zakupić beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Wszystko o rodzajach betonu

W sklepach znajdziemy przeróżne rodzaje betonu, jest ich przynajmniej paręnaście i każdy ma trochę inną mieszankę, a co za tym idzie gęstość i zastosowanie. 

Wyróżnić możemy przykładowo beton konstrukcyjny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, wysokowartościowy, wodoszczelny, architektoniczny i ze zbrojeniem rozproszonym.

Dla przykładu beton samozagęszczalny zazwyczaj zastosujemy do tworzenia części żelbetowych, które przyjmują trudne figury lub gęste zbrojenie i nie ma możliwości zastosowania wibratorów, które mają za zadanie je usztywnić. 

Beton hydrotechniczny dla odmiany bywa wykorzystywany do wznoszenia konstrukcji służących formowaniu zasobów wodnych. Jest tak ponieważ cechuje się niesamowicie dużą odpornością na zawilgocenie, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny za to jest niezwykle powszechny w trakcie wykańczania pomieszczeń ponieważ charakteryzuje się niesamowitą wytrzymałością a mimo wszystko jest bardzo estetyczny. Częściom które są zrobione z takiego betonu można nadać każdy kształt, powierzchnię i kolor.

Jak widzicie istnieje dużo różnych typów betonu i przed dokonaniem wyboru warto zainteresować się jaki model będzie nam potrzebny. Warto też zadbać o to, aby firma, z której chcecie nabyć tworzywo była zaufana, a taką na 100 procent zlokalizujecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z odpowiedzialnych firm produkujących beton, np Polgravel – beton i absolutnie nie będziecie rozczarowani kupując stamtąd materiał.