Co ma wspólnego oszczędzanie z dociepleniem domu?

Jeśli zimą ponosisz wysokie koszta za ogrzewanie domu, lub mimo odkręcenia grzejników na maksa w budynku wciąż jest zimno, to najlepsza chwila, żeby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie korzyści będziesz miał wykonując takie ulepszenie w Warszawie albo Pruszkowie i dlaczego jest to nadzwyczaj polecane? 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie domu mimo tego, że może wydawać się drogim zabiegiem, może pozwolić Ci zminimalizować rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Mur mający dużą masę akumulacyjną może trzymać stabilne temperatury całorocznie. A więc zimą, kiedy na dworze jest temperatura na minusie, w docieplonym budynku będzie mimo wszystko ciepło, latem natomiast będzie chłodniej.

Nieocieplone budynki wystawione są na zawilgocenia i przez to na rozwijanie się grzybów lub pleśni, a te są groźne dla zdrowia lokatorów. Na dodatek kiedy na ścianie wystąpi wilgoć, możemy być zmuszeni do zatrudnienia firmy osuszającej elewację, a to są następne koszta, które trzeba pokryć. 

Docieplanie domu a zdrowie i względy ekologiczne

Jeżeli jesteś mieszkańcem Warszawy albo okolicznych miejscowości jak Pruszków, to zapewne dokucza Ci smog, który pojawia się w zimę. Zgodnie z informacjami od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w Polsce największym źródłem smogu są zadymienia pochodzące z niezorganizowanego ogrzewania domów jednorodzinnych.

Oprócz tego mieszkanie w nieocieplonym budynku może źle wpływać na nasze zdrowie. Jeżeli w lokalu mamy nieodpowiedni mikroklimat i powietrze jest zbyt przesuszone od dużego ogrzewania to nasz organizm ma o wiele gorszą odporność. Jesteśmy w takiej sytuacji narażeni na bezustanne przeziębienia. Jeśli natomiast nie ogrzewamy wystarczająco a nasz budynek nie jest docieplony to wystawiamy go na dużą wilgoć, a co za tym idzie na powstawanie grzybów oraz pleśni, które także są złe dla samopoczucia.

Warto też dopowiedzieć, że odpowiedni mikroklimat i komfort termiczny są niezmiernie istotne dla sprawności i komfortu życia. Dlatego już teraz pomyśl o dociepleniu budynku nie ważne czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Czy docieplenia domów mogą mieć wpływ na estetykę?

Być może nie jest to oczywiste, ale docieplony budynek posiada atrakcyjną izolację od hałasu. Dla osób mieszkających w lesie lub niewielkiej wiosce prawdopodobnie nie jest to największym priorytetem, jednak na dużym osiedlu różnica jest znaczna. Warto mimo wszystko zadbać o to żeby powłoka ocieplająca nie była za duża, dlatego że ograniczymy tym samym dopływ słońca, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak światła słonecznego wpływa źle na naszą kondycję psychiczną. Na zakończenie jeszcze jedna istotna informacja – docieplając dom można od razu zapewnić sobie świeżą elewację. Dzięki temu osiągniemy dwa efekty w tym samym czasie – nasz budynek zostanie docieplony i odświeżymy jego fasadę. Właściwie docieplony lokal to także lepsza cena jeśli zdecydujemy się go sprzedać.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa