Co to jest obróbka ubytkowa?

Żeby kawałki metalu zamieniły się w rzeczywiste elementy, powinno się je ukształtować. Jedną z technik jest odlewnictwo. Jednak aby uzyskać wysoki stopień precyzji, powinno się skorzystać z wysoce skomplikowanych technik odlewniczych, a i tak odlaną formę należy obrobić do końcowego kształtu, ścinając naddatek materiału w postaci nadlewów.

Inną możliwością jest tak zwana obróbka skrawaniem. Ta innowacyjna technika pozwala na bardzo staranną obróbkę metali, ale nie tylko, możliwe jest ją zastosować także do obróbki drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu obróbki skrawaniem zyskujemy dużą staranność wycinania, a także powtarzalność form. W tym artykule opowiemy ci więcej o bardzo popularnej w ostatnim czasie technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Wpis powstał w oparciu o informacje ze strony firmy Masz-ZAP – obróbka skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to pozbywanie się niepotrzebnego tworzywa, aż do pozyskania odpowiedniej formy. Taka technika obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, że aby uzyskać podany kształt przeba po kolei usuwać warstwy niepotrzebnego materiału, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to technika, którą można wykonać z użyciem przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki, jednakże nowym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej efektywne niż znane techniki, ale także umożliwiają dużo większą automatyzację czynności. Ich zaletą jest precyzja, z jaką frezują formę. Dzięki odpowiedniemu programowaniu maszyny możemy wykonać bardzo małe detale i podzespoły maszyn o złożonych kształtach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali za pomocą maszyny CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

Na czym polega dogładzanie długoskokowe?

Honowanie to metoda, mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce przedmiotów wymagających dużej dokładności. W ten sposób obrabia się przeważnie otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem gładzenia jest duża dokładność wymiarowa oraz nieduża chropowatość. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna sięga blisko 1m. Element może mieć długość od jednego centymetra do około 20 m. Należy pamiętać, że końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku powierzchniowego.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania znajdują się przede wszystkim: wysoką precyzję umożliwiającą dobre spasowywanie się elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, ale też dłuższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

Metody obróbki skrawaniem – podział

Wyróżniamy kilka technik obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na nadawaniu kształtu wycinanego obiektu za pomocą ruchu jedynie jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym przypadku kształt jest tworzony przez odwzorowanie w surowcu obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Forma ostrza warunkuje w ten sposób uformowanie przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie podanej metody sprawia, iż narzędzie wykonuje równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur przedmiotu powstaje więc w wyniku zazębienia się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednakże jest to uznawane za dość kosztowne, a przez to nieczęsto stosowane rozwiązanie.

Obróbka skrawaniem – etapy

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj podzielone są ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie wierzchnich warstw oraz przygotowanie bryły do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo ważny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację produktywności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów skrawana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok w trakcie obróbki skrawaniem. W czasie skrawania na tym etapie zyskuje się pożądany kształt, dlatego ten etap bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest także wygładzana a także dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.