Jakie są zastosowania stalowych rur?

Rury stalowe najczęściej różnią się między sobą nie tylko techniką wykonania, ale posiadają też różne typy i właściwości techniczne. Istotne jest żeby w dobry sposób dopasować rodzaj rur stalowych do planowanego projektu. Powinniśmy przede wszystkim uwzględnić wszystkie właściwości, jak przykładowo ciężar stali, materiał oraz technologia wykonania. Jakie są różnice pomiędzy wybranymi typami rur stalowych i jakie powinniśmy kupić do naszego projektu?

Jakie istnieją rodzaje rur stalowych?

Wyodrębnić możemy rury stalowe ze szwem, które wytwarza się poprzez cięcie i na koniec spawanie ukształtowanych arkuszy stalowych.

Można kupić też rury bezszwowe, ale ich wytworzenie jest dosyć skomplikowane i z tego powodu nie są tak popularne. Stosuje się przy nich metodę ukośnego walcowania albo Calmesa. Rury bezszwowe stosowane są w takich miejscach, gdzie konieczna jest niezmiernia dobra nieprzepuszczalność wyrobu.

Ostatni model rur stalowych to takie z izolacją. Cechują się tym, że nie są podatne na zimno i gorąco oraz na środki chemiczne.

Kiedy i jakie rury stalowe mogą być zastosowane?

Rury stalowe wykorzystywane są w miejscach i sytuacjach, których zapewne się nie spodziewaliście. Dużo urządzeń codziennego użytku, takich jak choćby pralki, lodówki a także samochody posiada w rzeczy samej rury stalowe, bez których nie mogą prawidłowo funkcjonować. Niemal we wszystkich gałęziach przemysłu znajdziemy ten produkt, który oczywiście jest zawsze odpowiednio dostosowany do zapotrzebowania, przez zadbanie o pasujące właściwości i cechy fizyczne.

Przykładowo rury stalowe w kotłach muszą charakteryzować się niepodatnością na bardzo wysokie temperatury dochodzące nawet do 700 st. C i wytrzymałością ciśnienia do 300 barów. 

W przemyśle chemicznym natomiast bywają użyte rury zrobione ze stali odpornej na kwasy. Musi być ona odporna na gorąco, korozję i różne odczynniki. Kolejny rodzaj rur ze stali – rury czarne. Robione są ze stali węglowej i najczęściej są wykorzystywane w branży motoryzacyjnej albo do wyprowadzania sadzy w przewodach kominowych. Z kolei rury ze stali nierdzewnej będą najczęściej używanymi stalowymi rurami. Wykorzystuje się je przykładowo przy produkcji barier i poręczy schodów, systemów klimatyzacji, urządzeń AGD, elektroniki, instalacji chemicznych a także w przemyśle spożywczym podczas budowania zbiorników i silosów.

Ważne jest aby znaleźć producenta, który perfekcyjnie tworzy rury stalowe i zwraca uwagę na szczegóły. Sprawdzoną firmę z pewnością znajdziecie we Wrocławiu – jest nią na przykład Gostal – rury nowe i używane.

Największe plusy rur stalowych

Jedną z najistotniejszych zalet rur stalowych jest ich odporność mechaniczna na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie ma więc potrzeby stosowania zbyt wielu podpór, nawet jeśli nasze rury są w długich odcinkach. W dodatku stal nie odkształca się i nie rozszerza się na skutek wysokiej temperatury, nie jest wrażliwa na działanie promieni UV oraz jest materiałem niesamowicie nieprzenikliwym, więc tlen nie ma prawa wpaść do środka rur.

Jak widzicie, rury stalowe są bezsprzecznie funkcjonalnym i popularnym produktem. Jeśli uda nam się znaleźć wykwalifikowany zakład, który zajmuje się produkcją rur ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Polecamy sprawdzić firmę we Wrocławiu – nie zawiedziecie się na wytworach z tego miasta.