Kompresor- czym jest i kiedy się psuje?

Kompresor – czy wiesz co to jest?

Kompresor jest maszyną dzięki której uzyskamy gaz mające duże ciśnienie. Zazwyczaj kompresory mogą dawać ciśnienie w zakresie 6–10 barów. Wpływa jednak na to jego model. Aby dokonać proces sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a następnie podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je też w małych warsztatach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, autach, a nawet w gospodarstwach domowych.

Warto wiedzieć, że wszystkie kompresory to sprężarki, ale nie wszystkie sprężarki są kompresorami. Wśród sprężarek wyróżniamy także wentylatory a także dmuchawy.

Jakie jest zastosowanie kompresora?

Wykorzystanie kompresora różni się zależnie od typu urządzenia, jego rozmiaru oraz przedsiębiorstwa, do którego był zamówiony. Kompresor tłokowy, który chcemy używać w domu znajdzie zastosowanie w pompowaniu kół rowerowych, samochodowych, piłek oraz materacy. W dodatku kompresory znajdują zastosowanie przy zasilaniu maszyn pneumatycznych lub pistoletów do malowania ciśnieniowego, ale również do oczyszczania pozostałych urządzeń. Takie kompresory dosyć często znajdują się też w warsztatach samochodowych oraz serwisach opon.

Inny rodzaj kompresora to śrubowy i możemy spotkać go przykładowo w branży budowlanej. Urządzenie to wyposażone jest w koła dlatego też można je super łatwo przetransportować w odpowiednie miejsce i wykorzystać w trudnych przestrzeniach. Tego typu kompresory wyglądają trochę jak przyczepa. Najczęściej są wykorzystywane do zasilania sprzętów pneumatycznych jak między innymi wiertarki udarowe lub młoty. Wykorzystywane są też do czyszczenia strumieniowego a także wdmuchiwania kabli. Z racji tego, że są wielofunkcyjne to zauważyć je można zarówno przy budowie dróg jak i w kopalniach.

Co może się popsuć w kompresorze?

To, że nasz kompresor wymaga naprawy można rozpoznać po kilku rzeczach. Sytuacje, w których powinieneś rozważyć naprawę kompresora to przykładowo nieprawidłowa praca chłodnicy, brak właściwego ciśnienia, odgłos stukania podczas pracy czy też zdecydowane zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeżeli Twoje urządzenie nie działa do końca poprawnie, nie może do końca napompować zbiornika lub posiada brudną głowicę, to jak najszybciej zanieś go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie momenty mogą doprowadzić do jego przegrzania, a w efekcie do absolutnego zepsucia się sprężarki. Lepiej więc zadbać o to wcześniej, kiedy widzimy pierwsze nieprawidłowości. Jeśli posiadany przez nas kompresor pracuje o wiele głośniej niż zazwyczaj to może to oznaczać, że jakaś część się zużyła i trzeba ją wymienić.

Powinno się pamiętać o okresowym zanoszeniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że wykonując ich kontrolę możemy uniknąć niemałej awarii, która pochłonie sporo pieniędzy.