Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Przed rozpoczęciem budowy należy zatroszczyć się o wiele ważnych szczegółów. Pośród nich jest z pewnością dostęp do potrzebnych maszyn, wśród których musi znaleźć się koparka katowice. Zwykle inwestorzy stoją przed nie lada wyborem: wypożyczyć czy kupić tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie jest w pełni oczywista.

Sprawdź ceny

Przede wszystkim należy położyć nacisk na parę istotnych faktów. Koparka jest urządzeniem niezwykle kosztownym. Cena wynosi najczęściej od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy. W związku z tym wynajęta koparka będzie zbawieniem dla niewielkich przedsiębiorstw budowlanych oraz osób prywatnych, którym nieszczególnie opłaca się dokonanie takiego zakupu.

A może wynajem

Co więcej, kiedy decydujesz się na wynajem koparki, nie powinieneś przejmować się tym, że ulegnie awarii. Jeśli tak się stanie, to firma wynajmująca po prostu wymieni pojazd na zupełnie sprawny; jeśli jednak to samo by się zadziało z urządzeniem, które masz na własność, to Ty ponosisz konsekwencje za wszelkie naprawy i wymianę uszkodzonych elementów. 

Należy brać pod uwagę kolejny czynnik, a konkretniej to, czy w przyszłości będziemy nadal potrzebować tej koparki. Kiedy jest to jednorazowa budowa albo Twoja firma podejmuje się takowych bardzo rzadko, wypożyczenie będzie przyzwoitą opcją. Kiedy jednak nieustannie wznosisz kolejne budynki, kupno może być nieco bardziej opłacalne. 

Podejmij rozsądną decyzję

Podsumowując – to, czy koparka powinna być wynajęta, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb oraz tego, z jaką intensywnością korzystasz z tego sprzętu i w jakim stopniu zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie da się ukryć, że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.