Metody na pracę zdalną dla 16 latków

Sporo ludzi w młodym wieku pragnie podjąć zatrudnienie przed skończeniem 18 lat. Od jakiego wieku jest to możliwe w zgodzie z polskim prawem? Jakiego zatrudnienia szukać i gdzie? Zatrudnienie młodocianych dla pracodawców jest opłacalne, ponieważ związane jest z pewnymi oszczędnościami, aczkolwiek należy pamiętać o spełnieniu paru warunków. Obecnie opcje są dużo większe, a to dzięki znacznemu postępowi technologii, a ściślej mówiąc internetu. Nieletni poniżej 18 roku życia ma więc sposobność szukania pracy zdalnej, która da możliwość zgrać szkołę z zarabianiem pieniędzy, i umożliwi zaoszczędzić czas na dojazdach. Dlatego praca zdalna dla młodocianych zyskuje coraz większą popularność. 

Wpis został napisany na podstawie informacji z bloga https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Zatrudnienie dla nieletnich- najważniejsze zasady

Najpierw należy postawić pytanie kto to jest osoba nieletnia? Polskie prawo mówi, że jest to osoba, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Według prawa odstępstwo od normy stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która zawarła w związek małżeński za pozwoleniem rodziców. To sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Oczywiście aby przedsiębiorca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia powinno być spełnione kilka warunków. Przede wszystkim nieletni musi mieć ukończoną szkołę podstawową, a także przedłożyć zaświadczenie lekarskie, że taka praca nie nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Często zatrudnienie osoby nieletniej ma miejsce w przypadku przyuczenia do zawodu. W sytuacji kiedy brak jest właściwych kwalifikacji, zatrudnić można tylko do pracy niezbyt ciężkiej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia ten wymóg. 

Formy zatrudnienia dla osób młodszych niż 16 lat

Powyższe zasady dotyczą młodzież od 16 lat, a czy istnieje szansa na zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie dziecka do 16 roku życia jest możliwe tylko dla niektórych przedsiębiorców. Wymogi te są regulowane przez kodeks cywilny. Osoba młodociana może podjąć pracę w podmiotach zajmujących się działalnością:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien zgłosić się do inspektora pracy w celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia, oraz powinien uzyskać od rodziców pisemne pozwolenie. Warto nadmienić, że inspektor nie da pozwolenia, jeżeli obowiązki są zbyt ciężkie i mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie nie pozwala na wypełniania obowiązku szkolnego. Obowiązki, które mogą mieć szkodliwy wpływ na stan zdrowia niepełnoletniego to np.: praca przy uboju zwierząt, praca która wymusza jednakową pozycję, obowiązki polegające na noszeniu zbyt dużych ciężarów oraz taka, gdzie jest duże ryzyko powstania wypadku. Na pewno taki pracownik nie może również pracować w godzinach ponadliczbowych, a także w godzinach nocnych.

Gdzie nieletni może znaleźć zatrudnienie?

Można znaleźć wiele ciekawych ofert zatrudnienia dla młodzieży. Oczywiście należy mieć na uwadze, żeby była to praca łatwa nie narażająca na utratę zdrowia. Nieletni znaleźć zatrudnienie m.in.:

 • zbierając owoce i warzywa- jest to praca tylko sezonowa, ale z chęcią wybierana przez młodzież. W miesiącach letnich popyt na siłę roboczą jest znacznie większe, a zatrudnienie osoby niepełnoletniej wydaje się doskonałym rozwiązaniem.
 • W lokalach gastronomicznych- tutaj można znaleźć zatrudnienie jako kelner, albo jako pomoc w kuchni
 • Rozdawanie broszur reklamowych- jest to jedna z powszechniejszych prac dla nieletnich, nie są wymagane specjalne kwalifikacje.
 • Pomoc przy zajmowaniu się zwierzętami domowymi- spacery z psami, opieka nad kotami.
Oczywiście jest dużo więcej wersji zatrudnienia dla niepełnoletnich. To tylko część pomysłów z najpowszechniejszych zajęć. Warto także spróbować znaleźć zatrudnienie w dziedzinie, w której nastolatkowie czują się pewnie. Takim przykładem jest wykonywanie makijażu zwłaszcza przez nastolatki, lub robienie zdjęć. Wielu nastolatków spędza czas grając w gry komputerowe, dlatego dla nich wymarzoną pracą może być testowanie gier. Oczywiście nie należy zapominać o sposobności pracy zdalnej dla nastolatków, jest to możliwość którą warto przemyśleć, ponieważ często można wykonywać ją w odpowiednim dla siebie czasie. 

Pomysły na pracę zdalną dla 16 latka

Praca na odległość przez wzgląd na wygodę jest coraz bardziej popularna, nawet wśród nastolatków. Pozwala połączyć obowiązki szkolne z zatrudnieniem, co więcej pozwala oszczędzić czas na dojazdach. Dzięki możliwościom jakie daje internet, młodzi ludzie mają obecnie większe możliwości. Oto kilka pomysłów na pracę zdalną, jakiej może szukać się młodzież:

 • Wypełnianie ankiet- najpowszechniejsza forma dodatkowego zarobku w internecie. Co więcej nie ma potrzeby zawierania żadnych umów, trzeba założyć profil na odpowiednim portalu. Pieniądze nie są co prawda najwyższe, ale na skromne potrzeby z pewnością wystarczy. Jest to doskonała praca online od 16 lat, ale niektóre portale umożliwiają rejestrację już od 13 roku życia.
 • Pisanie-copywriting- ta praca wymaga znajomości chociażby zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależne są od liczby tekstów, oraz doświadczenia copywritera, dlatego jest to doskonała praca zdalna dla 16 latka.
 • Prowadzenie bloga- to jest także praca bardziej wymagająca, dobrze by było gdyby nastolatek pisał bloga na temat związany z jego hobby. Wówczas z pewnością liczba czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnimi czasy coraz więcej ludzi, a szczególnie nastolatków próbuje swoich umiejętności w mediach społecznościowych. Zamieszczają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Na pewno im bardziej popularne konto, tym wyższe zarobki, które w tej sytuacji potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca online dzięki swym plusom jest szczególnie polecana dla młodzieży. Na pewno jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu nastolatków, a także umożliwia jednoczesną naukę w szkole.