Nauka języka obcego – kiedy warto ją rozpocząć?

Bez wątpienia w naszych czasach znajomość języków obcych jest potrzebne. Warto przez to uczyć maluchy innego języka od małego. Przedszkole anglojęzyczne w Krakowie da dziecku możliwość poznania języka obcego bardzo wcześnie. Kraków, Warszawa, Gdańsk to jedynie jedne z miast gdzie znajdziesz przedszkole dwujęzyczne. Zapoznaj się z naszym tekstem aby dowiedzieć się więcej informacji na temat nauki języka obcego przez dzieci.

Nauka języka przez dziecko – jak przebiega?

Najmłodsi przyswajają języki zarówno w sposób symultaniczny a także w sposób następczy. Sposób symultaniczny dotyczy dzieci dwujęzycznych, z kolei sposób następczy odnosi się do pozostałych dzieci.

Kiedy rozpocząć naukę języka obcego?

Jeśli chodzi o rozpoczęcie nauki języka obcego to im wcześniej tym będzie lepiej. Niektórzy eksperci mówią że już 3-miesięczne niemowlęta powinny rozpocząć naukę języka obcego. Powodem tego jest fakt, że do dziewiątego miesiąca dziecko słyszy i rozróżnia dźwięki każdego języka. Po upływie tego czasu maluch zaczyna koncentrować się tylko na głoskach, używanych wokół niego. By zapobiec zaniknięciu tej wrażliwości wystarczy zapewnić maluchowi szansę do jej słuchania.

Nauka języka obcego – dlaczego warto zacząć w młodym wieku?

Niektórzy pojawiają mit że maluchy nie mogą przyswoić wystarczającej liczby informacji, tak aby naukę można było uznać za sensowną. Jest to kłamstwo, z tego względu nauka języka obcego maluchów niesie za sobą wiele zalet, którymi są:

nauka języka obcego jest dla dziecka dobrą zabawą,
nauka od maleńkości to szansa na dwujęzyczność u dziecka,
nauka we wczesnym wieku to idealny trening dla mózgu dziecka, ze względu na to, że pozwala znacząco rozwijać procesy poznawcze,
umiejętność mówienia językiem to duży atut w dorosłym życiu,
lekcje dodatkowe z języka obcego to szansa na nawiązanie nowych przyjaźni.

Jakie wyróżniamy etapy nauki języka obcego przez dziecko?

Pamiętajmy że nie zawsze idzie prosto. Każdy maluch jest inny i w w swoim własnym tempie uczy się języka obcego. Niemniej jednak najczęściej po dłuższym czasie maluch nabiera odwagi i zaczyna budować zdania, poznaje zwroty w języku obcym oraz zapamiętuje akcent. Miejmy w pamięci że na początku nie należy zaczynać z nauką gramatyki.

Jak wiele języków można uczyć dziecko jednocześnie?

Chcesz, aby Twoje dziecko było poliglotą? Twoje dziecko wykazuje duże zainteresowanie językami obcymi? W takiej sytuacji warto rozważyć przyswajanie kolejnego języka przez dziecko. Jaka jest maksymalna ilość języków które dziecko powinno się uczyć. Dwa dodatkowe języki obce na takim etapie to maksymalna ilość, z tego względu, że nauka kolejnych będzie problematyczna.