Pompy wtryskowe i hydroforowe – jak je naprawić?
Czym charakteryzują się pompy wtryskowe i co się w nich psuje?
Pompa wtryskowa jest używana w silnikach diesla starej generacji. Ma ona za zadanie tłoczenie i dozowanie oleju napędowego. Istnieją dwa rodzaje pomp wtryskowych: rzędowe i rozdzielaczowe. Te drugie w pewnym momencie zaczęły zastępować pompy rzędowe ponieważ są mniejsze i mogą być zarządzane elektronicznie.
Wszystkie awarie które zdarzają się pompą wtryskowym objawiają się błędną pracą silnika. Zazwyczaj zdarza się sytuacja kiedy nie możemy włączyć silnika lub uruchomienie jest niesamowicie czasochłonne zarówno na zimnym jak i ciepłym silniku. Możliwa też jest głośniejsza praca silnika lub spadanie mocy i mocniejsze dymienie. Dość często jest to skutek nieterminowej zmiany oleju silnikowego albo wykorzystanie takiego, który jest zanieczyszczony. Przyczyną bywa też przepełniony filtr paliwa lub po prostu zużycie się mechaniczne poszczególnych części.
Czym jest pompa hydroforowa i co się w niej psuje?
Pompy hydroforowe umożliwiają nam pobieranie wody do domu, na działkę lub w celu nawadniania ogrodu. Stanowią one fajną alternatywę dla pomp głębinowych i używane są w przypadkach kiedy woda znajduje się do 8 metrów pod powierzchnią.
Pompy hydroforowe są często wybierane z powodu niewielkich gabarytów, niską cenę i ich montaż jest łatwy.
Poszczególne części pomp niszczą się prędzej niż pozostałe i to jest najczęstsza przyczyna awarii. Zazwyczaj podczas remontu pomp hydroforowych przeprowadzana jest wymiana uszczelnienia hydrauliki – jest to bardzo ważne aby silnik działał poprawnie. Kolejną czynnością wykonywaną podczas naprawy może być przetaczanie wirników i bieżni. Spowodowane jest to faktem, że w wodzie, która jest pompowana może być obecny piasek. Kiedy wleci do wnętrza pompy, może spowodować tworzenie się niewielkich wyszczerbień w wirnikach i bieżniach, a to dość mocno spowalnia efektywność, umiejętność zasysania a także ciśnienie pomp hydroforowych.
Zdarza się, że konieczność naprawienia pompy nie wynika z awarii urządzenia, ale instalacji, odpowiadającej za tłoczenie wody. Przeważnie to zawór zwrotny, który leży obok kosza na końcu przewodu zasilającego, zatopionego w pompowanej cieczy, jest częścią, która się psuje.
Gdzie naprawić pompy wtryskowe i hydroforowe?
Naprawienie pomp hydroforowych i wtryskowych jest jak najbardziej możliwe. Dość często firmy mogą zaoferować przyjechanie do klienta i zabranie zepsutej pompy. Taką ofertę ma masz-zap, które zapewnia wymianę niedziałających części na nowe – oryginalne elementy zamienne, albo, jeżeli tylko wyrazisz zgodę, możesz otrzymać zamienniki, które zostaną wyprodukowane właśnie dla Ciebie.
Jeżeli potrzebujesz naprawy pompy hydroforowej to powinieneś szczegółowo zweryfikować firmę, której powierzysz to zadanie – niesamowicie istotne jest aby remont przebiegł sprawnie i przy użyciu nowoczesnych technologii, które uzyskają całkowitą naprawę pomp. Zapewniamy Cię, że Masz-zap w swojej działalności zachowuje tak samo względy bezpieczeństwa jak i całkowitego profesjonalizmu.