Przyjazne przedszkole – co to oznacza w praktyce? Dlaczego warto zastanowić się nad tym, żeby wysłać dziecko do takiego przedszkola?

Psycholodzy zgodnie twierdzą, że młode lata to pierwszorzędny czas w życiu człowieka. W tym czasie kształtuję się dużo mechanizmów nie tylko fizycznych, ale przede wszystkim psychicznych. Dlatego szalenie istotna, głównie w młodzieńczych latach, jest dobrana i pełna troski opieka nad dzieckiem.  

Przedszkole to kraina, która którą stworzono po to, aby zajmować się maluchami. prestiż tej instytucji rośnie przede wszystkim w środowisku matek i ojców, którzy chcą, żeby ich pociechy były w miejscu, gdzie staną się chronione. To, że rodzice martwią się o swoje pociechy jest jak najbardziej zrozumiała – podczas gdy oni są w pracy, chcą mieć pewność, że w tym czasie ich dzieci dobrze się bawią pod okiem dorosłych. Ranga wychowania przedszkolnego od lat wzrasta – w związku z tym oczekiwania w stosunku do placówek również.

Co jest najważniejsze w budowaniu przyjaznego przedszkola? I w których miastach powinniśmy ich oczekiwać?

Ważnym elementem stwarzania udanych relacji z maluchem jest czas, jaki spędza z nim opiekun – na zrozumienie jego pragnień i zainteresowań. W tej dziedzinie pośród polskich przedszkoli prym wiodą przedszkola prywatne, które zatrudniają najlepiej profesjonalnych opiekunów. 

Przyjazne przedszkole w Toruniu jest miejscem, w którym rodzice i dzieci czują się dobrze. Z tego względu konieczna jest duża częstotliwość konsultacji opiekunów z nauczycielami tak, aby utworzyło się między nimi wzajemne poczucie zaufania. Przedszkole, ma wiązać się z nauką, frajdą i świetnie spędzonymi latami, to pomaga maluchom w szybkiej adaptacji do nowego środowiska oraz powoduje, że dziecko chętnie a także szczęściem namalowanym na twarzy przychodzi do placówki. kluczowa rzecz zarówno dla opiekunów jak również dla samego przedszkola. 

Wedle analiz satysfakcji rodziców w czołówce najlepiej ocenianych placówek w segmencie przedszkoli prywatnych aktualnie znalazły się takie miasta jak: Kraków, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Poznań czy Łódź. Jeśli chodzi o placówki niepubliczne – wyróżniają je przede wszystkim jakość opieki nad podopiecznymi oraz różnorodność gier i zabaw, które rozwijają dzieci. 

kluczowe cechy przyjaznego przedszkola:

  • Wzajemne oddziaływanie maluchów rodziców i nauczycieli na najlepszym poziomie – stałe przekazywanie rodzicom informacji o postępach, pochwały, ale również obustronne wskazówki
  • Posiadająca wysokie kwalifikacje sztab opiekunów oraz świetnie ułożona kadra kierownicza
  • kluczowym fragmentem, na który zwraca uwagę grono pedagogiczne, stanowi rozwój dzieci w każdej dziedzinie
  • maluchy pomnażają indywidualne skłonności i zdolności a także mają podczas tego zagwarantowane kompleksowe oparcie oraz kompleksową piecze dorosłych
  • Każdy wychowanek jest istotny – oryginalne nastawienie do podopiecznego, zaowocuje odnalezieniem indywidualnego talentu
  • Przywiązywanie wagi do preferencji np. w kwestii diety – tutaj również powtarza się podpunkt o obustronnej komunikacji pomiędzy mamą i tatą oraz nauczycielami