Wszystko, co powinno się wiedzieć odnośnie agregatów prądotwórczych

Agregat prądotwórczy ma wiele zalet, dlatego jest coraz chętniej wybierany. Znajduje zastosowanie szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej lub, w przypadku awarii prądu. Niemniej na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych wariantów urządzeń, co wiele osób może wprowadzić w zakłopotanie. Ponadto powinno się zdecydowanie zwrócić uwagę na parę podstawowych parametrów, gdyż tylko wtedy urządzenie będzie całkowicie funkcjonalne oraz przydatne. Jak działają agregaty prądotwórcze? Do czego są używane? Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Jak działają agregaty prądotwórcze?

Podstawowym celem urządzenia jest generowanie energii elektrycznej. Sprzęt składa się z trzech elementów. Pierwszą z nich jest silnik spalinowy. To właśnie on dostarcza odpowiedniej mocy – jest to możliwe dzięki spalaniu paliwa. W agregatach wyjątkowo ważnym elementem jest też prądnica. Umożliwia ona zamianę ruchu obrotowego silnika na energię elektryczną. Żeby prąd mógł być wykorzystywany dalej, konieczne jest jeszcze zamienienie go na przemienny rodzaj energii, zajmuje się tym ostatnia część agregatu – falownik.

Do czego wykorzystywane są agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze można znaleźć są przede wszystkim tam, gdzie nie ma energii elektrycznej. Wykorzystywane są na przykład na placach budowy czy podczas różnego rodzaju robót. Agregaty doskonale sprawdzają się również jako awaryjne źródło zasilania. Wiele osób posiada urządzenie w domu jednorodzinnym czy letniskowym, w których często mają miejsce przerwy w dostawach energii.

Jaki typ silnika może być wykorzystany w agregacie?

Wśród agregatów można spotkać różne rodzaje silnika, najchętniej wybierany jest:

Silniki diesla

Są wyjątkowo proste i energooszczędne, urządzenie jest bardzo wydajne – jedyną trudnością może być uruchomienie urządzenia w niskich temperaturach.

Silniki benzynowe dwusuwowe

Chociaż ten rodzaj urządzenia będzie wyjątkowo solidny oraz prosty, jego wadą będzie trochę nierówna praca.

Czterosuwowe silniki benzynowe.

Wybierane są ze względu na równomierną oraz wydajną pracę, a dzięki dużej mocy urządzenie uruchomi się również w niskich temperaturach.

Agregaty prądotwórcze na propan-buta – podstawowe informacje

Jednym z popularniejszych rozwiązań są modele na gaz ziemny. W tym przypadku paliwo dostarczane jest z przydomowej instalacji lub butli, w której znajduje się propan-butan. Dla agregatu charakterystyczne są między innymi atrakcyjne koszty eksploatacji. Agregat będzie też przyjazny dla środowiska i zdecydowanie solidniejszy niż inne rodzaje. Urządzenia zasilane na propan-butan są żywotne – dzięki temu, że podczas spalania nie wydzielają się związki, które powodują korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Doświadczony podstawca to Himoinsa – agregaty prądotwórcze na gaz i nie tylko. 

Jakie są typy agregatów prądotwórczych?

Urządzenia dzielą się ze względu na konstrukcję. Podstawowym rozwiązaniem są warianty stacjonarne. To właśnie dzięki nim można wygenerować najwięcej energii, niemniej trzeba się liczyć z tym, że ich transportowanie będzie utrudnione. Z tych względów klienci, którzy szukają mobilnego urządzenia decydują się zazwyczaj na agregat przenośny. Wyróżnia się on praktycznymi uchwytami, a nawet kółkami. Innym rodzajem będzie też walizkowy agregat. Nazwa wskazuje na praktyczny kształt urządzenia, które ma uchwyt i jest bardzo lekkie.

Czy warto kupić agregat prądotwórczy?

Do głównych zalet urządzenia zalicza się wytwarzanie wysokiej jakości energii elektrycznej przy jednoczesnych niewielkich stratach w produkcji. Na skutek tego możliwe jest wydajne generowanie energii elektrycznej nawet dla całego przedsiębiorstwa w czasie wielogodzinnej przerwy w dostawach energii. Następną dużą zaletą będzie niewielka cena utrzymania agregatu, gdyż wykorzystuje on paliwo. Kupno też nie będzie dużym wydatkiem. Wysokiej jakości agregat prądotwórczy można znaleźć już za kilka tysięcy. Na rynku można znaleźć wiele wariantów urządzeń, każdy może dopasować urządzenie według swoich potrzeb.

Gdzie można kupić agregaty prądotwórcze?

Współcześnie wiele firm sprzedaje agregaty prądotwórcze. Niemniej aby zyskać gwarancję niezawodności oraz wysokiej jakości sprzętu, przy wyborze najlepszej firmy powinno się wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Przede wszystkim marka powinna długo działać na rynku, gdyż świadczy to o doświadczeniu. Liderzy dostarczają sprzętów, które charakteryzują się efektywną pracą, a w dodatku będą sprawne przez długie lata. Powinno się sprawdzić opinie o firmie, które dostępne są w sieci, gdyż są one potwierdzeniem rzetelności oraz wiarygodności sklepu.